„Paliesk operetę“. Seminaras-susitikimas Vievyje

Vievio kultūros centras vasarą palydėjo pakviesdamas miestiečius į seminarą-susitikimą su Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos studentais ir pedagogais. Tai jau antrasis šios profesionalius operos dainininkus rengiančios įstaigos atstovų tokio pobūdžio apsilankymas mūsų mieste. Pavasarį vykusiame seminare buvo kalbama apie operetės raidą, žymiausius atlikėjus, šio muzikos žanro tradicijas, pasiekimus, specifiką ir problemas mūsų šalyje. Šįkart seminaras „Balso istorijos“ buvo skirtas supažindinti su balsų tipų ypatumais, galimybėmis, pristatyti sceninių ir kamerinių kūrinių ištraukas, skirtas konkrečiam balsui. Seminarą vedė VDU Muzikos akademijos docentė Audronė Eitmanavičiūtė, įdomiai ir šmaikščiai interpretuodama susitikimo temą, atsakinėdama į susirinkusiųjų klausimus, o muzikinėmis iliustracijomis renginį papuošė Kauno valstybinio muzikinio teatro primadona ir VDU Muzikos akademijos profesorė Sabina Martinaitytė ir studentai, tarptautinių konkursų laureatai: Daura Buivydė, Gabrielė Kuzmickaitė, Monika Pleškytė, Gabrielė Skromanaitė, Jurgis Jarašius, Rapolas Baranauskas, Martynas Žukauskas, Gytis Murauskas, kuriems akompanavo pianistės Audronė Eitmanavičiūtė ir Kotryna Kaklauskaitė. Net iki šiol mažai domėjęsi balsų specifika klausytojai galėjo palyginti atlikėjų tembrus, diapazono galimybes, įžvelgti kiekvieno atlikėjo balso „spalvą“ ir, be abejo, išgirsti daug geros muzikos - įvairių epochų kompozitorių operų, operečių, miuziklų ištraukas, solinius ir ansamblinius vokalinius kūrinius. Atlikėjai jau gerai pažįstami projekto „Paliesk operetę“ dalyviams - studentai iš Kauno atliks pagrindinius vaidmenis Vievyje statomoje Fr. Leharo operetėje „Linksmoji našlė“. Šiuo metu vyksta bendros repeticijos su mūsų miesto choristais. Puikaus susitikime dalyvavusių vieviečių įvertinimo sulaukęs renginys – viena iš dalių projekto „Paliesk operetę“, iš dalies finansuojamo Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos. Lapkričio mėnesį pakviesime vieviečius ir Elektrėnų savivaldybės seniūnijų gyventojus į premjerą.

Audronė Stepankevičiūtė, projekto „Paliesk operetę“ vadovė

Operetė1

Operetė2

Operetė3

Operetė4

Operetė5

 

 

VIEVYJE SUSKAMBO OPERETĖ

                      Penktus metus Vievio kultūros centras įgyvendina tęstinį projektą, kurio pagrindinė idėja – kultūrinė edukacija ir profesionalaus meno sklaida bendradarbiaujant su šalies profesionaliaisiais teatrais. Per pastaruosius ketverius metus mūsų kultūros centro partneriai buvo Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Valstybinis jaunimo teatras, Vilniaus teatras „Lėlė“. Visi šie projektai gavo Lietuvos kultūros ministerijos ir Lietuvos kultūros tarybos dalinį finansavimą.

                      Šiemetinis projektas „Paliesk operetę“ jau įsibėgėjo. Jo metu vieviečiai muzikų profesionalų padedami statys Franco Leharo operetę „Linksmoji našlė“. Kartu su partneriais – Kauno valstybinio muzikinio teatro kūrybine grupe, VDU Muzikos akademijos pedagogais ir studentais - jau aptarėme projekto eigą, pradėjome renginius. Praeitą ketvirtadienį Vievio kultūros centre vyko bendruomenės susitikimas su VDU Muzikos akademijos atstovais: profesore Sabina Martinaityte, docente Audrone Eitmanavičiūte, dainavimo katedros studentais. Su didžiuliu susidomėjimu vieviečiai klausėsi A. Eitmanavičiūtės pasakojimo apie operetės istoriją, garsius šio žanro kompozitorius ir atlikėjus. Daug sužinojome apie operetės raidą Prancūzijoje, Austrijoje, Vokietijoje, JAV, Lietuvoje. Turiningą, išsamų, smagų ir patrauklų lektorės pasakojimą viso vakaro metu iliustravo puikūs dainininkai – VDU Muzikos akademijos profesorė, Kauno valstybinio muzikinio teatro primadona Sabina Martinaitytė bei jaunieji solistai, tarptautinių konkursų laureatai Ieva Goleckytė, Gabrielė Kuzmickaitė, Monika Pleškytė, Rapolas Baranauskas ir Martynas Žukauskas. Skambėjo ištraukos iš populiarių operečių: Imre Kalmano (Imre Kálmán) „Silva“, „Bajaderė“, Johano Štrauso (Johann Strauß) „Šikšnosparnis“, Paulo Abrahamo (Paul Agraham) „Balius Savojoje“, Roberto Stolco (Robert Stolz) „Favoritas“, Isako Dunajevskio (Исаак Дунаевский) „Laisvasis vėjas“ ir kitų.

                      Nepaprastas atlikėjų nuoširdumas ir meistriškumas pakerėjo klausytojus: kiekvienas dalininkas buvo pasitinkamas ir palydimas gausiais aplodismentais ir šūksniais „bravo!“, prašymu pakartoti „bis!“. Daugybė klausimų svečiams – tai dar vienas įrodymas, kad šis seminaras–susitikimas ir koncertas buvo ir labai įdomūs, ir labai reikalingi. Ne kasdien į Vievį atvyksta tokio lygio muzikai profesionalai, todėl be galo džiaugiamės ir didžiuojamės renginiu, suteikusiu ir žinių, ir didžiulį malonumą.

                      Projekte „Paliesk operetę“, finansuojamame Lietuvos kultūros tarybos, kviečiame dalyvauti visus vieviečius. Užeikite į kultūros centrą – kartu aptarsime, kokia veikla kiekvienam mūsų labiausiai „prie širdies“. Kartu statysime operetę – drauge su profesionaliais menininkais prisiliesime prie šio itin patrauklaus muzikinio scenos meno žanro.

Audronė Stepankevičiūtė

projekto „Paliesk operetę“ vadovė

Nuotraukoje:

Atlikėjai iš VDU Muzikos akademijos ir vieviečiai po susitikimo-koncerto

 Paliesk operetę 2016

 Logo2016

 

 


 

Vievio kultūros centras, bendradarbiaudamas su

Lietuvos nacionaliniu operos ir baleto teatru ir LR kultūros ministerija, 

nuo 2015 m. rugsėjo 1 dienos įgyvendina projektą "Pasimatuok puantus".

Puantai2

 

Puantai3

Puantai4

Puantai5

 

Puantai1

Puantai7

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir LR kultūros ministerija.

Kultūros taryba

 


 

Projektas "SUSITIKSIME SCENOJE", dalinai finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos

DSC 0012

 

PROJEKTO „SUSITIKSIME SCENOJE“ PREMJEROS

 

Vievio kultūros centro vykdomas projektas „Susitiksime scenoje“, dalinai finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos, jau išėjo į „finišo tiesiąją“.

 

Per du projekto įgyvendinimo mėnesius turėjome išties daug veiklų. Vienos jų – edukacinės išvykos į Valstybinį jaunimo teatrą, mūsų partnerį. Vieviečiai – ir vaikai, ir suaugusieji - turėjo galimybę ne kartą apsilankyti teatre. Matėme spektaklius „Širdis Vilniuje“ (rež. J.Vaitkus, A. Vidžiūnas ), „Pingvinai ir kiaušinis“ (rež. R. Kudzmanaitė), „Juzė Dykaduonis“ (rež. A. Giniotis), bendravome su aktoriais, teatro darbuotojais. Dar šią savaitę vyksime į edukacinę ekskursiją – dairysimės po Jaunimo teatro užkulisius, sužinosime visas jų paslaptis.

 

Kitas mūsų partneris – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos teatro ir kino fakultetas. Fakulteto dekanė Elona Bajorinienė ir Mano centro vadovė Ana Ablamonova paskutinę lapkričio savaitę mus pakvietė į savo Alma Mater teatro ir kino cechus. Be galo įdomu buvo susipažinti su kino kūrimo „virtuve“, pamatyti studentų darbų fragmentus.

 

Teatro ceche dalyvavome nepamirštamame renginyje –  būsimųjų aktorių ir režisierių, darbų pristatymo konkurse. Studentai rengė vaikams ir jaunimui skirtų spektaklių eskizus. Matėme „Žvejys ir jo Siela“ (rež. Povilas Makauskas), „Eglė žalčių karalienė“ (rež. Eglė Kižaitė), „Kelionė į Tandadriką“ (rež. Kamilė Gudmonaitė). Ne tik stebėjomės puikiais studentų darbais, bet ir patys turėjome galimybę juos įvertinti balsuodami už labiausiai patikusį. Mūsų projekto dalyvė vievietė Sandra prisipažino, kad po šios išvykos jau niekas negalės jos atkalbėti rinktis aktoriaus profesiją.

 

O šios savaitės pabaigoje laukiame LMTA studentų Vievyje susitikimui su bendruomene.

 

O ta projekto „finišo tiesioji“ - vieviečių parengta spektaklio premjera. Paskutinį spalio pirmadienį Vievio ir Kazokiškių bendruomenėms projekto dalyviai padovanojo net tris spektaklio „Nauji karaliaus drabužiai“ (pagal H.K. Anderseno pasaką) premjerinius pristatymus. Kazokiškių daugiafunkcinio centro, Vievio kultūros centro salės buvo pilnos žiūrovų – juk šiandien vaidins vieviečiai, bendram kūrybiniam darbui susibūrę vaikai, jaunimas, suaugusieji, senjorai. Tarp projekto dalyvių – Vievio neįgaliųjų draugijos nariai, Vievio vaikų dienos centro lankytojai, Elektrėnų socialinės reabilitacijos centro gyventojai. Dauguma jų iki šio projekto niekad nedalyvavo kultūrinėje veikloje, todėl jiems tai buvo tikras iššūkis.

 

Visuose spektaklio pristatymuose vaidino vis kitas sąstatas, juk projekto tikslas – įtraukti kuo daugiau bendruomenės narių. Be galo džiaugiamės, kad bendrą – sceninę - kalbą rado įvairių amžiaus grupių, įvairių profesijų ir pomėgių žmonės. Šalia Karaliaus, kurį vaidino ponas Juozas, sukiojosi Ministras – devynmetis Matas, greta garbių Rūmų damų, kurias įkūnijo ponios  Halina, Violeta, Vanda, Alma, Dalia, Janina, Danguolė, sukosi jaunosios Rūmų šokėjos, o tetulė Šlavėja  barė mažuosius Gatvės išdykėlius. Siuvėjus – sukčius įkūnijo jaunasis vievietis Lukas ir profesionalus aktorius Karolis Matuliauskas. Lukui turėti tokį scenos partnerį išties buvo didžiulis džiaugsmas ir didžiulė patirtis. Du mėnesius trukusios repeticijos davė gražių vaisių. Visi vieviečiai aktoriai didžiuojasi, kad dirbo kartu su garsia Valstybinio jaunimo teatro aktore Janina Matekonyte. Ji ir režisavo spektaklį. Tikrai nelengva per du mėnesius paruošti vaidinimą keliems sąstatams, juk kiekvieno aktoriaus temperamentas, išvaizda, net ir personažo įsivaizdavimas yra skirtingi. Tačiau projekto dalyviai, po premjeros dalindamiesi įspūdžiais, kalbėjo, kad viskas pavyko dar geriau, negu per repeticijas.

 

Žinoma, spektaklis – ne vien aktorių vaidyba. Modelius sceniniams kostiumams kūrė Elektrėnų socialinės reabilitacijos centro gyventojai, Vievio vaikų dienos centro auklėtiniai, vadovaujami dailininkės pedagogės Dalios Kobelevienės. O pasiūti kostiumus pagal sukurtus modelius pasisiūlė vievietės Genovaitė Stepankevičienė, Danguolė Mažutavičienė, Genovaitė Buziliauskienė, kitos senjorės.

 

                      Scenos dekoracijas kūrę jaunieji projekto dalyviai, vadovaujami dailininko pedagogo Augenio Kaspučio, vienbalsiai nusprendė, kad gera scenografija – vienas svarbiausių spektaklio sėkmės garantų. Iš presuoto kartono, kamščio plokščių, kitų statybinių medžiagų gimė ir rūmai, ir medžiai. Mažąsias Rūmų šokėjas ruošė choreografė Dijana Petkevičienė. Mergaitės, žengiančios pirmus žingsnelius šokio mene, labai džiaugėsi ne tik puošniais kostiumais, bet ir išmoktais praėjusių epochų šokiais.

 

                      Koks gi spektaklis be rampos šviesų, be tinkamo garso takelio? Tuo rūpinosi Mykolas Krasnickas ir Vytautas Umbrasas, būrį miesto paauglių mokę įgarsintojo ir apšvietėjo darbo paslapčių. Premjerų metu jau puikiai sekėsi Justui, Tomui, Juliui, kitiems vaikinams.

 

                      Taigi premjeriniai spektaklio pristatymai praėjo puikiai. Įspūdžių pilni buvo ir projekto dalyviai, ir žiūrovai. Vieviečiai apibėrė aktorius komplimentais ir sakė, kad jautėsi pabuvę tikrame teatre. O projekto dalyviai vienu balsu sutarė po projekto nesiskirstyti. Juk natūraliai susiformavo Vievio kultūros centro dramos būrelis, kurio laukia ne tik naujos idėjos, premjeros, bet ir sunkus kūrybinis darbas. Norite vaidinti? Ateikite į Vievio kultūros centrą. Susitiksime scenoje!

 

Audronė Stepankevičiūtė

 

DSC 0023

 DSC 0022

DSC 0031

DSC 0035

DSC 0044

DSC 0079

DSC 0088

DSC 0090

DSC 0093

DSC 0101

DSC 0103

DSC 0110

DSC 0113

DSC 0121

DSC 0148

DSC 0007

 

PROJEKTO „SUSITIKSIME SCENOJE“ DALYVIŲ VIEŠNAGĖ

 

LIETUVOS MUZIKOS IR TEATRO AKADEMIJOJE

 

Jau rudenį žvarbūs vėjai nupūtė, žiema pasibeldė į duris, rodos, namuose taip jauku, kad niekur išeit nesinori. Bet, ne. Mums, vieviečiams, šiltuose namuose sėdėti ir snausti neleidžia Vievio kultūros centro darbuotojai, parengę projektą „Susitiksime scenoje“, kurį dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Sukvietė mus visus - mažus ir didelius, jaunus ir jau pagyvenusius - į sceną. Nuo pat spalio pradžios Vievio kultūros centras virė nuo kūrybinės veiklos: vieviečiai, kurių dauguma iki šiol nedalyvavo kultūrinėje veikloje, vaidino, modeliavo, siuvo kostiumus, pjaustė, karpė ir dažė dekoracijas, mokėsi scenos įgarsinimo ir apšvietimo ir t.t. Ir keletą Valstybinio jaunimo teatro spektaklių aplankėme, ir su aktoriais bendravome – juk šis teatras yra projekto partneris. Didžiuodamiesi visiems pasakojame, kad su mumis dirbo garsi aktorė ir režisierė Janina Matekonytė. Jau ir premjerinius spektaklius Vieviui ir Kazokiškėms padovanojome. Ir laikraščiai apie mus jau rašė...

 

O paskutinę rudens savaitę pilnas autobusas Vievio senjorų, jaunimo ir vaikų, projekto „Susitiksime scenoje“ dalyvių atvyko į Vilnių, į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją. Čia vyko studentų darbų (spektaklių eskizų, skirtų vaikams ir jaunimui) peržiūra-konkursas. Tai buvo edukacinė ekskursija. Su mumis mielai bendravo Teatro ir kino fakulteto dekanė Elona Bajorinienė, Meno centro vadovė Ana Ablamonova. Buvo įdomu aplankyti LMTA kino gamybos cechą. Čia pamatėme kelias ištraukas iš studentiškų kino darbų. Patys studentai papasakojo apie tai, kokį vaidmenį sukuriant kino filmą atlieka režisieriai, garso ir šviesų operatoriai, kostiumų dailininkai ir grimuotojai. Sužinojom, kuo skiriasi projekcijų ir šviesų dailininkai, kokį darbą atlieka garso takelių ir muzikos autoriai.

 

Padėkoję studentams už nuoširdų priėmimą, skubėjome į spektaklių eskizų peržiūrą LMTA teatro ceche, kur vyko būsimųjų aktorių ir režisierių paruoštos ir pateiktos peržiūrai ištraukos iš spektaklių. Mums teko pamatyti net tris konkursinius vaidybinius ir režisūrinius studentų darbus.

 

Pirmiausiai pamatėme eskizą pagal Oskaro Wildo pasaką „Žvejys ir jo Siela“ (rež. Povilas Makauskas). Šis spektakliukas mus sužavėjo aktorių lankstumu ir plastiškumu. Ypač žavėjomės Žvejo, Undinėlės ir Pirklio personažus įkūnijančių aktorių vaidyba.

 

Po trumpos pertraukėlės trečio kurso studentai parodė eskizą lietuvių liaudies pasakos ir S. Nėries poemos „Eglė žalčių karalienė“ motyvais (rež. Eglė Kižaitė). Mus nustebino studentų išradingumas ir gebėjimas minimaliomis priemonėmis tuščią scenos erdvę užpildyti prasmingomis dekoracijomis. Vien storų virvių ir muzikos pagalba buvo pasiektas efektas: mes išties matėme ir jautėme ir banguojančią jūrą, ir vėjo pustomas smėlio kopas, girdėjome žuvėdrų klyksmą. Itin įtaigiai ir emocionaliai vaidino Žilvino, Drebulės bei Eglės sesers personažus įkūnijantys aktoriai.

 

Mums, žiūrovams, buvo išdalinti lapeliai su prašymais įvertinti spektaklius, skiriant jiems vietas. Nežinau, ką nutarė dėstytojų kompetentinga komisija, nes mes išvykome nesulaukę vertinimo rezultatų. Tačiau mane asmeniškai labiausiai palietė trečiasis eskizas – „Kelionė į Tandadriką“, parengtas Vytautės Žilinskaitės to paties pavadinimo apysakos – pasakos motyvais. Šio kūrinio veikėjai – sugadinti ir į sąvartyną išmesti žaislai. Pusvalandžio trukmės spektakliukas (rež. Kamilė Gudmonaitė) su aliuzija į A. de Sent-Egziuperi „Mažąjį princą“, privertė susimąstyti, ar egzistuoja planeta, kuri apvalytų kiekvieno mūsų dvasinius sąvartynus. Ar ne mes patys prisidedame prie gėrio, atjautos ir švelnumo sunaikinimo?..

 

Pakeliui namo visi dalijomės patirtais įspūdžiais ir diskutavome. Abejingo nebuvo nė vieno. Esame dėkingi LMTA teatro ir kino fakulteto dekanei Elonai Bajorinienei, Meno centro vadovei Anai Ablamonovai, visiems tąvakar vaidinusiems studentams ir režisieriams.

 

O mūsų dar laukia kitos projekto „Susitiksime scenoje“ veiklos: dar šią savaitę lankysimės Valstybiniame jaunimo teatre: edukacinės ekskursijos metu vaikščiosime po pilnus paslapčių teatro užkulisius, bendrausime su teatro darbuotojais ir aktoriais. Ir tikrai žinosime, kad kiekvienas projekto „Susitiksime scenoje“ etapas – tai dar vienas žingsnelis į Didžiosios scenos meno pažinimą.

Karolina Naprienė

 

 


 

"ATEIK IR TU VEIKSIME KARTU"

 

Vievio jaunimas lankėsi Druskininkuose

 

       Spalvingai rudenišką dieną aktyvusis Vievio jaunimas paga vykdomą Vievio kultūros centro ir Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Atvirų jaunimo erdvių veiklos programos projektą “Ateik ir tu – veiksime kartu’’, buvo išvykęs į Druskininkus. Čia jaunuoliai nuvyko pabendrauti su vietos jaunimu ir susipažinti su Druskininkų jaunimo užimtumo centro veikla, kuris savo veiklą pradėjo nuo 1998 metų, o nuo š.m. rugpjūčio įsikūrė naujose patalpose. Čia vieviečius, o taip pat ir Lazdijų rajono jaunimo atstovus, maloniai priėmė Druskininkų jaunimo užimtumo centro direktorė Aušra Nedzinskienė, kuri supažindino su vykdomais ir dar planuojamais Druskininkų jaunimo projektais, renginiais, su jaunimu bei su juo dirbančiais profesionaliais darbuotojais. Tądien centre lankėsi ir su jaunimo atstovais susitiko LR Seimo narė Kristina Miškinienė.

 

Druskininkų jaunimo užimtumo centras įsikūręs naujame, renovuotame pastate. Atviros jaunimo erdvės patalpa, erdvios choreografijos ir konferencijos salės, šiuolaikinė garso ir apšvietimo aparatūra pagrindinėje salėje, jaukūs darbuotojų kabinetai. Kieme – krepšinio, futbolo aikštelės su dirbtine danga, atvira lauko scena. Jaunieji kino mėgėjai, riedlentininkai, šokėjai, muzikantai, sportininkai ar net didžėjai – čia kiekvienas gali realizuoti save. Nerealų įspūdį paliko Druskininkų jaunimo užimtumo centras, iš kurio vieviečiai išvažiavo su puikiomis nuotaikomis , įkvėpimu kurti ir , drąsiai galima sakyt, sužavėti . Druskininkų savivaldybės mokinių tarybos pirmininkas Mantas Micevičius bei jo padėjėja Renata, vieviečiams surengė surengė ekskursiją po Druskininkų miestą. Ekskursija buvo iš ties kupina įspūdžių, tačiau čia kelionė nesibaigė. Po ilgos dienos vis dar entuziastingai nusiteikęs jaunimas buvo pakviestas į Druskininkų jaunimo užimtumo centro organizuotą Helouvyno diskoteką.

 

Pavargę, tačiau puikios nuotaikos bei kupini įspūdžių vėlyvą vakarą Vievio jaunimas grįžo atgal į savąjį miestelį nusiteikę aktyviai veikti savo miesto labui! Vieviečiai tačia didžiulį ačiū Druskininkų jaunimo centro darbuotojams ir bendraamžiams už šiltą priėmimą ir smagiai bei naudingai praleistą dieną.

Justina Drėgvaitė

foto 5a

2013 m. kovo 1d. - 2013 m. lapkričio 30 d. projektas

"Susipažinkime - Lelė"

 

 "Birželio 10 dieną Vievio kultūros centre būrys vaikų susirinko į užsiėmimą.

    Patys kūrė personažus iš modelino ir su jais vaidino mini scenelėse" 

lele 2   lele 1


 

 

 

 

 

 

 

 

lele 4lele 5

lele 6lele 7

lele 9lele 10

lele 11lele 12

lele 13lele 14